İlaçlama nedir, ilaçlama nasıl yapılır, ilaçlama yaparken nelere dikka

İlaçlama Nedir ?

İlaçlama nedir, ilaçlama nasıl yapılır, ilaçlama yaparken nelere dikka

İLAÇLAMA NEDİR?

İlaçlama işi; yaşam alanlarında görülen böcek ve haşereler için yapılan bir işlemdir. Profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılması uygun görülmektedir. Bu firmalar ülkemizde il sağlık müdürlüğü gözetiminde ve izin belgeleri ile hizmet verebilmektedirler.

İlaçlama yaptırmadan önce haşere sorunu ve ilaçlanacak alan hakkında bir ön bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü ilaçlama firmasını aradığınızda sizden istenilen ilk bilgi alanın büyüklüğü ve haşere problemi olacaktır. Günümüzde ilaçlama şirketleri yaşam alanlarının olduğu her yerde hizmet vermektedir.

Evinize davet edeceğiniz ilaçlama ekibi alanında uzman ve teknik ekipman ve bilgilere sahip olması gerektiği konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde gelişebilecek kötü durumlarla muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz.

 

İlaçlama Çeşitleri Nelerdir?

İlaçlama türleri haşerenin ve ilaçlanacak alanın durumuna ve türüne göre farklılık göstermektedir. Genellikle yapılan mücadele sıvı uygulama olarak bilinir. Bu sıvı ilaçlama özel bir makine ile püskürtme ya da dumanlama olarak ikiye ayrılmaktadır. Kapalı alanlarda genellikle tercih edilen bu iki uygulama türünde kullanılan ilaç aynı dozajda olup uygulama tekniği farklılık göstermektedir.

Sıvı uygulama kendi arasında iki farklı ilaç ile gerçekleştirilmektedir. Kokulu sıvı ilaçlama ve kokusuz sıvı ilaçlamadır.

Kokusuz Sıvı İlaçlama

Bu teknikte fark insanların isteklerine bağlı olarak ve sadece hastane gibi özel amaçla kullanılan birimlerde tercih edilmektedir.

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama tüm açık ve kapalı alanda kullanılabilirken etkisi en hızlı alınan yöntemdir.

Jel İlaçlama

İlaçlama yöntemlerinden bir diğer ise jel ilaçlama uygulamasıdır. Macun kıvamında bir tüp içinde yer alan ve tamamen naturel olan bu ilaç yürüyen haşere grubunda hamam böceği ailesi için etkili bir ilaçlamadır. Haşerenin yediğinde ölümünü gerçekleştiren bu sistemde alanı kapatmaya veya öncesi ile sonrasında temizlik yapmaya ihtiyaç yoktur.

Fare İlaçlama

Kemirgenler için iki uygulama eş zamanlı olarak yöntem uygulanmaktadır. Öncesinde alan kapatılarak sıvı ilaçlama yöntemi uygulanır ve ardından geçiş noktalarına özel fare ilacı parçalar halinde bırakılarak fare ile mücadele bitirilir.

Fare ilaçlama da dış alanlarda ise istasyon kurulumu ile mücadele gerçekleştirilir. Kilitli bir terminal köşe noktalara yerleştirilerek içerisindeki yemin dış doğa şartlarından yağmur, kar gibi ve insan, kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan korunması amaçlanır. Dönemsel olarak içindeki fare yemi değiştirilerek uzun süre koruma sağlanabilir.

 

Sayfamızı Paylaşın
© Denizli İlaçlama Türkiye 1997- 2017 | Denizli Web Tasarım