Denizli İlaçlama - Güve nasıl önlenir?, Güve İlaçlama Hizmeti

Güve

Denizli İlaçlama - Güve nasıl önlenir?, Güve İlaçlama Hizmeti

Güveler Hakkında Bilgi

 
Güveler karanlık alanlarda yaşayan, kıyafetlere ve eşyalara ciddi oranda zarar verebilen canlılardır. Palto, kazak, atkı, yastık, çarşaf, halı gibi eşyalarla beslenebilirler. Halı, perde ve buğday güveleri en sık rastlandığı yerlerdir. Güveden kurtulmak için güve ilaçlama şirketleri titizlikle gerçekleştirilmelidir. Denizli ilaçlama olarak güve ilaçlama konusunda profesyonel ilaçlama hizmeti sunmaktayız.
 

Halk Arasında En Fazla Bilinen Güve Çeşitleri

 
Halı, perde, fıstık ve buğday güvesidir. Ön kanatları siyah ve kahverengi noktalarla kaplıdır, larvaları için ipeksi sıvı salgılar ve larvalar bu salgının kozası içinde olgunlaşmayı bekler.
 

Güvelerin Özellikleri

 
Güvelerin boyları bulunduğu ortama olarak 10 mm. civarındadır.
 
Yumurtadan çıkan güve yavrularına kurtçuk adı verilir. Bu kurtçuk zamanla gelişerek kelebek şeklini alır.
 
Vücut yapısı ovaldir. Kulakları göğsünün arka kısmındadır. İnsanlara direkt olarak zarar vermezler. Eşyalarınıza ve yiyeceklerinize zarar verirler.
Güvelerin kulaklarında ince zar bulunmaktadır. Bu zarda hava kesecikleri mevcuttur.
Güvelerin birçok türü vardır. Bazı güveler halı üzerinde, bazıları deri üzerinde, bazıları tahıllarda ve ekinlerde görülebilir.
Güvelerin bulunduğu alanlar, mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilaçlama firmaları tarafından dezenfekte edilmelidir. Her türlü hayvan kılından olan eşyanın üzerine yerleşebilir ve bunlarla beslenir. Bu yüzden güveden kurtulmak şarttır. Sıkça şikâyet edilen böcek türlerinden olan güve sorunlarınız için güve ilaçlama uygulatmalısınız. Güve ile mücadele etmek kolay değildir. Bu nedenle profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.
 

Güve ilaçlama işleminden önce yapılması gerekenler;

 
-Kokulu ilaç uygulaması yapılacaksa, ilaç yapılırken ilaçlanan alanı terk etmelisiniz. İlaçlanan alanı 4-5 saat kapalı tutmalısınız.
 
-Evde çocuk var ise oyuncaklarını tamamen ortadan kaldırın poşetlere koyun ve saklayın.
 
-Alanınızda mutfak gereçleri var ise kaldırın, ilaçlamadan sonra sıcak su ve sabunla yıkayın ondan sonra kullanın.
 
-İlaçlama yapılacak alanda akvaryum var ise dışarı çıkartın. Büyük akvaryumların hava alan yerlerini sıkıca bantlayın veya ıslak havlu ile kapatın.
 
Güve ilaçlaması bittikten sonra yapılması gerekenler;
 
-İlaçlama bittikten sonra, alanınızı 1 saat havalandırın ve kullanın.
 
-Kokulu ilaçlama yapılmışsa kenar, köşe temizliği yapmayın. İlacın etkisi uzun sürsün.
 
-Çocuğunuz emekliyorsa o bölümleri temizleyebilirsiniz.
 
 
 
 
 
Boyları ortalama 5-6 mm arasında değişen ve renkleri kelebeğe benzeyen güveler, geceleri görünüp gündüzleri kaybolan bir haşere türüdür.
 
Renkleri kelebeklere çok benzediğinden kelebeklerle karıştırılmaktadırlar. Güvelerin yaşadıkları yere göre çeşitleri vardır.
 

Güve Çeşitleri

Tahıl Güvesi: Bu güveler tahılla beslenirler. Mutfakta görülebilen güve çeşididir. Önlem alınmadığında tüm besinlere zarar verebilir.
Deri Güvesi: Deri eşyaları kemirirler. Giysi dolaplarında rastlanabilir.
Halı Güvesi: Halıları kemirerek yaşarlar. Zamanla halılarda delik açacak kadar kemirebilirler.
Giysi dolabınızı açtığınızda hızla uçuşsan böceklerle karşılaşıyorsanız, muhtemelen dolabınızda güve vardır. Önlem almazsanız eşyalarınıza ciddi zararlar verirler.
 

Güveler nasıl yok edilir?

Eğer güveden şüpheleniyorsanız, tüm eşyalarınızı kontrol edin. Küflü bir koku ve giysilerde delinme fark ettiyseniz güve sorununuz var demektir.
Tüm giysileri yıkayın ve ardından yüksek ısıda ütüleyin
Giysilerin yanı sıra dolapta bulunan çarşaf, havlu gibi çamaşırları da yıkayın.
Sirkeli su ile tüm dolabı silin.
Eğer yıkanamayan eşyalarınız varsa, onları da iyice fırçalayın, sonra dolaba yerleştirin.
Güve oluşumu nasıl engellenir?
Giysilerinizi her zaman temiz tutun.
İki haftada bir dolabınızı havalandırın.
Güve ilaçlarıyla dolabınızı ilaçlayın.
Doğal yöntemlerle de güveleri yok edebilirsiniz. Kekik, nane ve lavantayı bir beze koyun ve bu bezi dolabınıza yerleştirin. Bu karışımın kokusu güveleri rahatsız edecek ve oluşumlarını engelleyecektir. Kurutulmuş limon kabukları da güveleri rahatsız eder.
 
Güvelerden bu yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Fakat tüm önlem çabalarınıza rağmen başarılı olamadıysanız profesyonel bir yardım almanız gerekir.
 
 
 

Sayfamızı Paylaşın
© Denizli İlaçlama Türkiye 1997- 2017 | Denizli Web Tasarım