Denizli Örümcek İlaçlama Hizmeti, denizli böcek ilaçlama

Örümcek

Denizli Örümcek İlaçlama Hizmeti, denizli böcek ilaçlama

ÖRÜMCEKLER

Tür sayısı bakımından önemli bir yere sahip olan örümcekler akarlar, akrepler ve keneler ile birlikte Arachnida sınıfına girer. Örümcekler morfolojik ve anatomi bakımından değişiklik gösterirler. Büyük çoğunluğu gözle görülebilir olmasına karşın mikroskobik olan türleri de mevcuttur. Genellikle karasal ortamlarda yaşarlar. Jeolojik devirlerde ise Silür'den beri bilinmektedir. Örümceklerin çoğu etçildir. Hemen hemen hepsinde zehir bezleri bulunur. Ağ bezleri ve örü memeleri bütün türlerde vardır. Yuva yapmada, avlanmada ve kokon oluşturmak için ağlarını kullanırlar.

Gövdeleri prozoma ve opistozoma olmak üzere iki bölümden oluşur. Prozomada toplam 6 çift üye bulunur. Opistozomada üye bulunmaz. Üyeler önden arkaya doğru keliser, pedipalpus ve dört çift yürüme bacağından meydana gelir. Prozoma 6 segmentli, opistozoma ise genellikle 12 segmentlidir. Bazılarında opistozomada 10'dan az sayıda segment bulunabilir. Keliserler pens, makas veya iğne gibi değişik şekillerde olabilir. Pedipalpus özellikle son segmenti bakımından bazı gruplarda değişik yapılar gösterebilir. Toplam altı segmentten meydana gelir: coxa, trochanter, femur, patella, tibia ve tarsustur. Bacak segmentleri coxa, trochanter, femur, patella, tibia, basitarsus ve tarsus olarak adlandırılır.

Üyeler üzerinde çok sayıda ve değişik yapılarda duygu kılları yer alır. Örümceklerin bazılarında ağlarını germek ve tutunmak için çeşitli şekillerde çıkıntı dikenler bulunur. Örümceklerin cribellad olanlarda 4.çift bacağın tarsusları üzerinde iki sıra tarak şeklinde kıllar yer alır ki bunlar calamistrum adını alır. Araknidlerde başlıca duygu organları gözler, duygu kılları, lyr organı, tarak organı, raket organı ve haller organıdır. Basit yapılı gözlere sahiptir. Prozomanın üstünde yer alır. Göz yapısında mercek, retina ve optik çubukları bulunur.

Diğer Bilgiler

Örümcekler; Everest dağının zirvesi gibi ekstrem yerler de dahil, tabiatta çok değişik habitatlarda yaşayabilen hayvanlardır. Ayrıca, birçok örümcek türü, insanların yaşadığı yerlere iyi bir uyum sağlamıştır ve insanoğlunun var olduğundan bu yana uzun bir süredir aynı habitatları paylaşmaktadır.

Örümcekler ilginç bir beslenme şekline sahiptir. Av, örümcek tarafından zehirli bir ısırma veya ağ ile yakalanır; avın üstüne sindirim sıvıları salınır. Birkaç dakika sonra sindirim enzimleriyle sindirilmiş av yavaş yavaş emilir. Yani, sindirim vücudun dışında başlar. Bazı türlerde sindirim sıvısı, avda açılan küçük bir delikten verilir ve sindirilen kısımlar delikten dışarı güçlü emici mideleriyle çekilir.

 

 

Örümcek (Arachnida) eklembacaklı sınıfında incelenen bir böcektir. Örümceğin kafasında 6-8 göz vardır 63.000 bin türü olup dünyanın her bölgesinde yaşayıp çoğalabilirler. Örümceğin kafa ve beden kısımları birbirine kaynaşmış biçimde yer alır. Örümcek böceği beslenmesine, yaşam alanlarına bağlı olarak değişiklik büyüklükte olabilir. Örümceğin ağız parçalarının ön kısımlarında zehir çengeli vardır. Örümcek avını bu zehirle etkisiz hale getirir.

Örümceğin önde 2 tane his ayağı vardır. Örümceğin göğüs kısmında 4 çift ayak bulunur.Örümcek bu ayaklar sayesine öne, yana, geriye ve ileriye rahatça hareket eder. Dünyanın her yerinde çok çeşitli örümcek türleri bulunur. Bazı örümcekler çok zehirli türdendir. Yağmur ormanlarında yaşayan örümcek türleri, her yıl birçok insanın ölmesine sebep olur.

Örümcek hakkında bazı bilinmeyenler

*Everest tepesinde 7000mt yüksekte yaşayan örümcekler vardır.

*Örümcekler renk körüdür.

*Flipinlerde örümcek dövüştürmek yaygındır. Rakibini ağıyla yakalayıp alt eden örümcek galip gelir.

*Kamboçya ve Loos’da örümcekler sokaklarda ızgara şeklinde pişirilip satılıyor

Sayfamızı Paylaşın
© Denizli İlaçlama Türkiye 1997- 2017 | Denizli Web Tasarım