Denizli İlaçlama Tahta Kurusu İlaçlama Hizmeti Hemen Arayın Gelelim.

Tahta Kurusu

Denizli İlaçlama Tahta Kurusu İlaçlama Hizmeti Hemen Arayın Gelelim.

Tahtakurularının Özellikleri

Tahtakuruları, insecta sınıfının heteroptera takımına bağlıdır. Ülkemizde evlerde rastlanan tahtakuruları cimicidae ailesine bağlıdır. Bu aileden başka reduvidee ailesi halk sağlığı açısından önem taşımaktadır. Cimicidae ailesinde özellikle iki tür önemlidir: 

Cimex lectucularis 

Ülkemizde bulunan tür Cimex lectucularis‟tir. Ülkemiz dışında Avrupa ve Amerika‟da yaygın şekilde bulunmaktadır. Cimex hemipterus ise daha çok tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Reduvidae ailesinde ise en önemli türleri Triatoma türleridir. Reduvidae ailesindeki tahtakurularına katil tahtakuruları da denir. 15 Tüm tahtakurularının hayat evreleri yumurta, nimf ve ergindir. Yumurtadan sonra nimf safhası gelir ve nimfler 5 gömlek değiştirdikten sonra ergin hâline gelir. Nimfler ve erginleri, insanlar dâhil olmak üzere omurgalılardan kan emer. Dişi tahtakurusu karanlık oyuk ve çatlaklara 150-200 yumurta bırakır. Nimfler değer zararlıların aksine erginlere çok benzer. Nimfler iki üç gün içinde kan emerler, dinlenmek ve emdikleri kanı sindirmek için bir köşeye çekilirler. Her nimf devresinde bir kez kan emilir. Erginler, 4-5 mm boyunda ve kahverengindedir. Vücutları yukarıdan aşağı basık yanlara genişlemiş şekildedir. Bu vücut şekli dar yarık ve oyuklara girmesini kolaylaştırır. Kan emdikten sonra ise şişkin görünür. Vücutları baş, gövde ve karın olmak üzere üç bölümden oluşur. Tahtakuruları insanların yanı sıra fareler, kümes hayvanları, kedi, köpeklerden de kan emer. Gündüz gizlenir, gece ortaya çıkarak kan emerler. Tahtakuruları kan emdikten sonra 3-7 gün arayla beslenirler. Fakat açlığa çok dayanıklıdırlar. Çevre şartları (ısı ve nem) uygunsa bir yıl süre ile kan emmeden yaşayabilirler.
 

Tahtakurularının Yaptığı Zararlar 

Kan emmelerine rağmen ülkemizde bulunan Cimex lectucularis türü tahtakurularının hastalık naklettiklerine dair bir bilgi yoktur. Sadece bazı virüsleri naklettiklerine dair iddialar olmasına rağmen bugüne kadar kanıtlanamamıştır. İnsanlardan kan emdikleri sırada pıtılaşmayı engelleyici bir sıvı salarlar. Bu sıvı ve ısırma sebebiyle irkilti oluşturur. Bazı duyarlı bireylerde kan emilen bölgede ödem ve yangısal reaksiyon (iltihap) görülebilir. Ayrıca anemi ortaya çıkabilir Tahtakuruları doğal olarak huzursuzluk verirler, uykuyu engellerler. Ürtikere benzer deri döküntüleri oluşabilir. Ayrıca tahtakurularının çok rahatsız edici ağır bir kokuları vardır. Reduvidae ailesindeki türler ise chagas hastalığının etkeni olan Trypanosoma cruzi‟yi taşırlar. Chagas hastalığı bulaĢıcı bir hastalık olup Orta ve Güney Amerika‟da özellikle Meksika‟da 100 milyon insanı tehdit etmektedir. Özellikle triatoma türleri hastalığı naklederler.
 

Sayfamızı Paylaşın
© Denizli İlaçlama Türkiye 1997- 2017 | Denizli Web Tasarım